Co warto wiedzieć o energetyce słonecznej?

j technologii i zmniejszeniem kosztów związanych przede wszystkim z montażem instalacji tego typu coraz więcej osób może pozwolić sobie na zapewnienie stałego dostępu do odnawialnej energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne dzia

Co warto wiedzieć o energetyce słonecznej?

Zalety zamontowania instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne w codziennym życiu. W związku z coraz większym rozpowszechnieniem tej technologii i zmniejszeniem kosztów związanych przede wszystkim z montażem instalacji tego typu coraz więcej osób może pozwolić sobie na zapewnienie stałego dostępu do odnawialnej energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne działają na zasadzie bardzo prostego ogniwa. Korzystanie z tego rodzaju instalacji jest nie tylko działaniem proekologicznym ale także sprawia, że możemy wiele zaoszczędzić korzystając tylko i wyłącznie z takiego źródła prądu. Ten ostatni argument bardzo często wpływa na decyzję o montażu instalacji fotowoltaicznej, chociaż ma ona także wiele innych zalet. Dzięki temu możemy zrezygnować z energii, która nie jest wytwarzana w sposób ekologiczny.


Historia centralnego ogrzewania słonecznego

Szwecja odegrała ważną rolę w rozwoju na dużą skalę ogrzewania słonecznego. Według danych (Dalenbäck, J. O., 1993), pierwsze kroki zostały wykonane na początku lat siedemdziesiątych w Linköping, Szwecja. Zachęcona tymi pracami Finlandia zbudowała swój pierwszy zakład w Kerava, w Holandii wybudowano pierwszy zakład w Groningen. Zakłady te zostały opisane w raporcie Międzynarodowej agencji energii (Dalenbäck, J. O., 1990). Należy pamiętać, że zakłady te posiadają magazyny do przechowywania ciepła na duża skalę.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralne_ogrzewanie_s%C5%82oneczne


O napromieniowaniu - definicja

Napromieniowanie (ang. irradiation1) \displaystyle H H - wielkość w fotowoltaice wyrażana w J/m? lub kW?h/m? (global irradiation) składająca się z sumy napromieniowania bezpośredniego (nazywanego często nasłonecznieniem), rozproszonego i odbitego. Przedstawia energię padającą na jednostkę powierzchni w ciągu określonego czasu (roku, miesiąca, dnia, godziny)2.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Napromieniowanie



© 2019 http://sztuka.pisz.pl/