Parę słów o aluminium, dzięki Wikipedii
W trakcie pracy z ploterami frezującymi, rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, co idzie "pod nóż" - oto z pomocą Wikipedii, zgłębiamy nieco wiedzę o aluminium
Aluminium ? glin o czystości technicznej, zawierający różne ilości zanieczyszczeń, zależnie od metody otrzymywania. W wyniku rafinacji elektrolitycznej otrzymuje się aluminium zawierające 99,95?99,955% Al. Aluminium hutnicze, otrzymywane przez elektrolizę tlenku glinu w stopionym kriolicie, zawiera 99,0?99,8% Al.
W odniesieniu do pierwiastka chemicznego (Al, łac. aluminium) stosuje się określenie ?glin?. Według niektórych źródeł oraz w mowie potocznej termin ?aluminium? odnosi się również do pierwiastka chemicznego (glinu, Al).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aluminium
Projekty 3D dla frezarek
W trakcie pracy z maszynami CNC, możemy nie natknąć się ani razu na problem związany z modelem - przeważnie są to małe elementy o nikłym stopniu skomplikowania. Co się dzieje, kiedy jednak chcemy wyfrezować coś bardziej złożonego? Na co należy zwrócić uwagę?
Przede wszystkim, nie należy podchodzić do modelu tylko pod kątem wykorzystania docelowego, jako elementu maszyny czy konstrukcji. Musimy go tak zaprojektować, żeby stadium pośrednie - wykonanie na ploterze frezującym - również było możliwe.
Jeśli element ma skomplikowane wnętrze, prawdopodobnie trzeba będzie to rozdzielić na dwa podzespoły. Jeśli ma niestabilny kształt, na przykład kuli, trzeba będzie w projekcie dorobić tymczasowe podpórki. to samo w przypadku kształtu który sam nie utrzyma swojej wagi.
Wierzcie mi, warto pamiętać o tych rzeczach, nigdy nie wiadomo kiedy dostaniecie do wykonania element przy którym się one przydadzą.
Frezowanie aluminium - co warto wiedzieć?
Próbując uzyskać pożądany kształt z bryły aluminium, należy brać pod uwagę parę czynników, które wpływają na końcowy efekt naszego obrabiania. Gdy w grę wchodzi szybkoobrotowe ostrze, bryła metalu i chęć uzyskania dokładności do milimetra, warto podchodzić do sprawy na spokojnie.
Dobór końcówki frezującej, może zaważyć na tym, czy obróbka skończy się porażką czy sukcesem. Musimy uwzględnić prędkość naszej obrabiarki i dobrać ostrza pod instrukcje programu, tak by były w stanie skrawać odpowiedni pasma.
Ponadto, program musi uwzględniać możliwość przegrzania głowicy, jak również zdolności odciągu wiórów - lub jego braku, i robić odpowiednie przerwy w obróbce.
Gdy zadbamy o wszystkie te rzeczy, możemy być niemal pewnie że efekt końcowy będzie idealny.