Ogólnie o bezpieczeństwie w informatyce

Dodane: 15-06-2015 10:04
Ogólnie o bezpieczeństwie w informatyce Chcesz wiedzieć więcej na temat bezpieczeństwa danych? informatyka śledcza

Hello, ogarnij swoje konto na FB!

Głupcze! Po pierwsze - prywatność! Czyli serio, ale to naprawdę serio - wszystko co robisz może się obrócić przeciwko tobie. Jeśli bezrefleksyjnie publikujesz wszystko na portalach społecznościowych,...to wiedz że wcześniej, lub później dosięgnie cię ręka sprawiedliwości. Szukasz pracy i naprawdę nie wiesz czemu nie możesz jej znaleźć? To może kurde usuń te fotki z imprezy, gdzie pozujesz z drinkiem, lub całujesz jakąś laskę. Serio. Tak, to prawda - pracodawcy sprawdzają prywatne konta na Facebooku. Nie, to nie znaczy że musisz od razu kreować się na zapracowanego biznesmena, czy też wrzucać fotki z kawą. Lub kawy. Wystarczy ODROBINA ZDROWEGO ROZSĄDKU!


Narzędzia jakimi dysponuje informatyka śledcza

Narzędzia CF obejmują sprzęt komputerowy (np. blokery) i oprogramowanie. Warto jednak dodać, że łatwiej akceptowane w postępowaniach sądowych są rezultaty uzyskane za pomocą standardowych, wielokrotnie sprawdzonych narzędzi służących przeszukiwaniu nośników, odzyskiwaniu danych oraz analizie i raportowaniu. Klasyczne programowe narzędzia informatyki śledczej są przeznaczone do pracy z jednym komputerem ? można tu wymienić np. Forensic Toolkit firmy AccessData. Od kilku lat dostępne są także narzędzia służące kontroli i analizie zdarzeń zachodzących w sieci firmowej, takie jak X-Ways Forensic niemieckiej firmy X-Ways powszechnie wykorzystywany na terenie Unii Europejskiej oraz EnCase Enterprise stworzony przez GuidanceSoftware na potrzeby wymiaru sprawiedliwości działającego w oparciu o prawo anglosaskie, z kolei firma Micro Systemation wprowadziła na rynek program .XRY służący do analiz zawartości pamięci telefonów komórkowych. Do analiz obrazów wideo i zdjęć specjaliści informatyki śledczej stosują przeważnie program Amped Five używany szeroko przez europejskie organa ścigania.

Część informatyków śledczych przedkłada narzędzia komercyjne nad otwarte i wolne oprogramowanie. Nie da się zaprzeczyć, że oprogramowanie komercyjne wymaga często dużo mniej wysiłku i zaangażowania niż oprogramowanie niszowe, mimo to zdania dotyczące przewagi jednego nad drugim są podzielone.

Nie jest prawdą, że w przypadku procesu sądowego łatwo jest podważyć prawdziwość dowodu elektronicznego zebranego za pomocą narzędzi otwartych. Sam fakt otwartości kodu daje przewagę użytkownikowi, ponieważ jest w stanie sprawdzić co dokładnie robi jego oprogramowanie i obala mit, że otwarte i wolne oprogramowanie może być postrzegane jako umożliwiające ingerencję w samo narzędzie, a poprzez to również w informacje przedstawiane jako dowód. Uniemożliwienie podważenia swojej opinii zależy wyłącznie od wiedzy i rzetelności biegłego.

Nie mniej jednak, w pracy informatyka śledczego, o wartości dowodowej zgromadzonego materiału w mniejszym stopniu decyduje użyte oprogramowanie co poprawna metodologia działań. Nawet najmniejsze odstępstwo od przyjętych zasad może bowiem doprowadzić do takiego "skażenia" materiału, że niemożliwym jest jednoznaczne ustalenie jego miejsca pochodzenia lub czasu powstania.5

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Informatyka_%C5%9Bledcza#Narz.C4.99dzia_informatyk.C3.B3w_.C5.9Bledczych


Jak łatwo być dzisiaj oszustem

A wiecie co jest najgorsze? Jak łatwo być w dzisiejszych czasach oszustem i nie ponieść żadnych konsekwencji. Ba - nie trzeba nawet wychodzić z domu! Bo ludzie to jednak naprawdę za grosz rozsądku nie mają. Podajesz na FB swój adres i wrzucasz zdjęcia swojego wypasionego domu? Super, świetnie, genialne. Padłeś ofiarą kradzieży? Ups. Chwalisz się swoim dowodem osobistym? Serio kurde? A potem dostajesz jakieś dziwne pismo z banku, że niby masz jakiś kredyt do zapłaty. Ups. Tak, to prawda - winien jest niewydolny system, nie ma sprawiedliwości, kodeks karny jest zbyt rzadko aktualizowany, i ogólnie sądy działają strasznie opieszale, a jak już jakaś kara na oszusta spadnie, to pożal się Boże - żadnej sprawiedliwości! No to wszystko prawda. Ale idiotą to się chyba jednak trzeba urodzić.© 2019 http://sztuka.pisz.pl/